Sert Kromun Kullanıldığı Yerler ve Özellikleri

Kimya, petro-kimya, gıda, tekstil, kağıt sektörü, plastik ve denizcilik endüstrisinde, otomotiv, uçaklarda, ..... ve atmosfer koşullarında tercih edilir. Genellikle sıcak, soğuk, rutubetli ortamlarda çalışan makine prçalarında kullanılır.

Genel krozyon direnci sürtünme ve yüksek sıcak, sulu ve buharlı ortamlarda oksidasyon dayanımı mevcuttur. Mekanik dayanım ve deformasyon direnci yüksektir. Su ile temasında krozyonu önler.

Krom Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplanacak yüzey temiz olmalı; pas, culuf, yüzey sertleştirilmiş ise yüzeyin taşlanması (pasın, siyah yüzeyin zımpara veya taş ile alınması) gerekir. Alınmaz veya temizlik yapılmaz ise krom tutar ancak ömrü hiç olmaz. Temiz yüzeye kaplanan sert krom uzun ömürlü, istenilen randımanda, sağlamlıkta, aşınması geç olur, krozyonu önler, verimi artırır.

Sektörler:

 • Kağıt Sektörü: Oluklu mukavva makinesi, ondülewals krom, ütü walsi (bombeli) taşlanması, cam suyu (tutkal merdanesi) taşlanması kromu ve diğer makinelerin; selefon makinesi, flesko makine merdanelerinin taşlanması, krom kaplanması, imalatı.

 • Plastik Sektörü: Enjeksiyon makine, kolon mili, piston mili, bodonoz makinenin merdanesi, vida (exrüder) taşlanması - kromu, kauçuk merdana çekirdeği imalatı, ayakkabı taban makinesinin kolon millerinin taşlanması - kromu.

 • Tesktil Sektörü: Tekstil terbiye merdaneleri - taşlanması, finiç ayna yüzey, transfer makinelerinin merdanelerinin taşlanıp kromlanması, millerin imalatı ve rektifitiye edilmesi, kadife bıçağı taşlaması, kadife desen merdanesinin imalatı - taşlanması.

 • İnşaat Sektörü: İş makineleri, hidrolik, dinomatik mil imalatı, piston rektifiye edilip, aynı ölçüye taşlanıp krom kaplanması, beton karıştırma milleri.

 • Ağaç Sektörü: Sunta fabrikalrının kullanmış olduğu makine parçalarının taşlanması - krom kaplanması, desen merdanesinin çekirdeğinin imalatı - taşlanması - krom kaplanması.

 • Otomotiv Sektörü: Direksiyon milleri, fren merkez mili, iş makine pimleri, pistonların taşlanması - krom kaplanması.

 • Gemi Sektörü: Şaftları, ambar kapak pistonları, hidrolik aksamları, gemiye yükleyen forklifltlerin ve bomların hidrolik aksamları.

 • Gıda Sektörü: Gıda sektöründe kullanılan makine parçaları milleri ve merdanelerinin taşlanması ve kromu, ilaç sektörü makine parçalarının kromu.

 

Refranslarımız

 1. T. Walls
 2. Aydın Makine
 3. Expers
 4. Hatsan
 5. Hatmak
 6. Heybetli
 7. Kavsan
 8. Taç Kav
 9. KMS
 10. Tek - San
 11. Hidro Er
 12. Güç Makine
 13. Özyılmaz
 14. Demirtaş
 15. Ada Makine
 16. Aymet
 17. Seyhan
 18. Hipomsan
 19. Tepsan
 20. Simya
 21. Baysonik
 22. Mikrosan Ambalaj
 23. Gökmenoğlu Makine
 24. Arcan Makine
 25. Arsel
 26. Bayrak Denizcilik
Copyright © 2008 İstanbul Makine Taşlama Tasarım : Çağ Bilişim | www.turkiyevitrin.com